Elkezdődött a visszaszámlálás

Január 26-án versenyez a magyar csapat a Bocuse d’Oron

Alig több, mint egy hét van hátra a Bocuse d’Or lyoni döntőjéig, amelyen a norvégiai európai válogatón hatodik helyen végzett, Kelemen Roland vezette magyar csapat képviseli hazánkat.

Tavaly márciusban Trondheimben rendezték meg a Bocuse d’Or európai válogatóját, ahonnan a magyar csapat a legjobb tál különdíját is elhozhatta. Norvégiában a dán, a svéd, valamint a norvég csapat állhatott a dobogón, a lyoni döntőre azonban a világ minden tájáról érkeznek nemzetek.

A magyar csapat élén továbbra is Kelemen Roland, a Hunguest Sóstó séfhelyettese szerepel. Commis-ja a siófoki Fodor Noel, aki családi éttermükből érkezett a csapatba. A coach pozícióját a Hungast Csoportnál dolgozó Szabó László tölti be, a csapatelnök (és kóstoló zsűri egyben) pedig a két Michelin-csillagos Stand Étterem sous chefje, Dalnoki Bence, aki az előző versenyszezonban csapatával a bronz szobrot hozhatta haza Lyonból. Akárcsak a trondheimi megmérettetés előtt, ezúttal is a csapat segítségére lesz a norvég Christian André Pettersen, aki Dalnoki Bencéhez hasonlóan már szintén állhatott a dobogó harmadik fokán Lyonban.

Őz, pite és tea

A lyoni döntőn a szokott módon kétféle ételt kell prezentálni. A táltémához őzgerincet kell készíteni, amelyet egy darabban, csontosan kell felhelyezni a tálra, és kötelező felhasználni hozzá a két szüzet is. Őzlapockából egy pitét is kell prezentálni, és fel kell használni egy egész libamájat. Kötelező egy olyan gyümölcsös köretet is elkészíteni, amely az adott ország konyhájára jellemző. És kell egy side dish-t is prezentálni, amelyben teát kell használni, és kötelezően töltött tészta kíséretében tálalni. A magyar csapat alapanyagai között szerepel a tokaji bor és az olaszrizling is, a gyümölcsköretet pedig vilmoskörtéből, cigánymeggyből és besztercei szilvából álmodta meg, amelyek nem mellesleg a leghagyományosabb pálinka alapanyagok közé tartoznak hazánkban.

Zeller, hal és homár

A tányértémában minden alkalommal van egy kis csavar, és ez most sincs másképp, hiszen ezúttal nem tányért, hanem tulajdonképpen egy mini tálat kell prezentálniuk a csapatoknak. Ez valahol újítás, de valahol vissza is nyúl a gyökerekhez. A versenyszabályzat szerint egy zelleres, halas, homáros minitállal kell lenyűgözni a zsűrit, olyan módon, hogy a csapatok a zellerpárost először tálon mutatják be, majd egy fine-dining étterem kifinomult szellemiségével tálalják. Mivel a tál a rajta lévő zeller duóval kimegy a zsűri elé „egészben”, majd visszaérkezik a versenyboxba, ez elvesz húsz percet a versenyidőből, ami komoly tervezést igényel. Az alapanyagoknak örül a magyar csapat, mind a zeller, mind a tengeri sügérhez igen hasonló sashal, mind az európai kékhomár jól használható alapanyagok. A kihívást ezúttal a logisztika és a kiesett főzési idő jelenti majd, ezen és persze a kiváló ételeken dolgozik hónapok óta gőzerővel a magyar csapat, amely egyébként a lyoni döntőn az első versenynapon, január 26-án versenyez majd.

A felkészülés most is a Bocuse d’Or Akadémia Hungexpón található tankonyhájában zajlik, és ezúttal is részt vesznek benne vidékről és a fővárosból érkező tanulók és pályakezdők is, hiszen a Magyar Bocuse d’Or Akadémia egyik legfontosabb küldetése az utánpótlásképzés. A Bocuse d’Ort ismét a Sirha Lyon keretein belül rendezik meg, 2025. január 26-27-én.